Паслен-5

Паслен – види, догляд, розмноження

Паслен (Solanum) сімейство Пасльонові (Solanaceae) налічує близько 1400 видів, серед яких є як дикі, так і культивовані. До роду Паслен відносяться всім нам відомі картопля (Solanum tuberosum) і баклажан (Solanum melongena). Існують і різні декоративні види. В умовах м’якого клімату для вирощування у відкритому грунті підходить, наприклад, паслін кучерявий (Solanum crispum) і паслін жасміновідний (Solanum jasminoides). Є і кімнатні рослини, такі як паслін перцевидний (Solanum capsicastrum) і паслін ложноперечний (Solanum pseudocapsicum), які особливо цінуються за декоративність витончених ягід.
Рослини сімейства пасльонових розповсюджені в тропічних, субтропічних і помірних областях, але головним чином у Південній Америці.
Пасльони – це багаторічні, рідше однорічні трави, напівчагарники або чагарники з прямостоячими, лазячий або кучерявими стеблами, іноді дерева. Листки чергові або парні, цілісні, лопатеві або перисті. Квітки двостатеві, частіше правильні, 5-членні, в суцвіттях або одиночні. Плід – двогніздова багатонасінні ягоди.

Види

Паслен жасміновідний

Паслен жасміновидний (Solanum jasminoides) – вічнозелені кучеряве чагарники 2-4 м заввишки, пагони тонкі, лозиновидні, голі. Листя розташовані у верхній частині втечі, подовжено-овальні, суцільнокрайні, голі, прості. Листя розташовані нижче середини пагону іноді трійчасті, з більшою середньою часткою листа, близько 5-6 см завдовжки і 2-3 см шириною, блискучі. Квітки зібрані у верхівкові вінички, до 2 см в діаметрі, світло-блакитні. Плід – ягода, близько 1,5 см в діаметрі, яскраво-червона. Цвіте рясно тривало, з лютого-березня до жовтня.
В культурі є ряд форм, що відрізняються розмірами квітки і ряболисті.

Паслен-гігантський

Паслен гігантський (Solanum giganteum) – вічнозелені чагарники досягають 5-6 м заввишки, сильно розгалужені. Гілки товсті, покриті короткими шипами, білувато-сероопушенні. Листки довгасто-еліптичні, 20-25 см завдовжки, зверху темно-зелені, знизу білувато-сероопушенні. Квітки дрібні, зібрані в щитковидні верхівкові суцвіття, що звисають, темно-лілові. Цвіте в липні – серпні.

Паслен Зеафорта

 

Паслен Зеафорта (Solanum seaforthianum) – вічнозелені рослини, що в’ються чагарники 4-6 м заввишки. Листки непарноперисті, ланцетні або овально-ланцетні, цільнокрайні, слабо хвилясті. Квітки зібрані в пазушні волоті, що звисають, світло-лілові. Плід яйцеподібний, червонувато-оранжевий. Цвіте тривало, з березня по жовтень-листопад.

Паслен Вендланд

Паслен Вендланд (Solanum wendlandii) – вічнозелені кучеряве чагарники 4-6 м заввишки, розгалужені, покриті короткими шипами. Листя перисто-розсічені, у верхній частині втечі довгасто-еліптичні, 6-10 см завдовжки, нижче середини пагону 3-часточковий, 15-25 см завдовжки і 7-10 см завширшки, темно-зелені. Квітки густо зібрані в верхівкові щитковидні вінички; вінечки дзвонові, 5-6 см в діаметрі, пурпурно-лілуваті. Плід – ягода, яскравочервона. Цвіте рясно, в червні – серпні.

Паслен кучерявий

Паслен кучерявий (Solanum crispum) – вічнозеленя в’юнка рослина, швидкоростуча. Квітки синьо-пурпурові зібрані у верхівкових щитках.
Відомий садовий різновид ‘Glasnevin’ цвіте з липня по жовтень.

Паслен ложноперечний

Паслен ложноперечний (Solanum pseudocapsicum) – вічнозелений напівчагарник висотою близько 50 см. Розгалужені пагони густо вкриті темно-зеленими довгасто-ланцетними листками, найчастіше розташованими попарно. Квітки дрібні, білі, поодинокі. Цвіте практично безперервно, протягом усього року. Плоди круглі, спочатку зелені, потім помаранчеві, а в кінці дозрівання яскраво-червоні, нагадують вишню, 1,5-2 см в діаметрі. На пасльоні ложноперечном майже завжди можна знайти одночасно квітки і плоди в різного ступеня дозрівання. Плоди гіркуваті на смак, неїстівні. Визріває велика кількість насіння високої схожості.
Має карликові форми («Nanum», «Tom Thumb»), висотою до 30 см, які користуються великою популярністю.

Паслен перцевий

Паслен перцевий, або перцевидні (Solanum capsicastrum) – вічнозелений низькорослий напівчагарник з рідкоопушеним листям, що досягає у висоту 50-60 см. Листки довгасто-ланцетні, сизо-зелені, неоднакові за розміром (від 2 до 7 см), зелені, хвилясті по краю . Квітки поодинокі, дрібні, до 1,5 см в діаметрі, білі. Цвіте влітку. Дозрівають протягом осені та зими, плоди мають діаметр до 1,2 см, червоні, отруйні.

Паслен перцевий 'Variegata'

Відомі форми з строкатим листям, з білими плодами, наприклад, сорт «Cherry Ripe» має яскраво червоні ягоди, сорт «Variegatum» має листя з кремовими плямами неправильних обрисів.
В англомовних країнах називається Єрусалимська вишня, а у нас можна зустріти під назвою Зимова вишня.
Паслен перцевий в цілому схожий з пасльоном ложноперечним, але відрізняється меншими розмірами, меншим одеревінням стебел, сіруватим опушенням молодих пагонів, утвореним дрібними зірчастими волосками, і не такими великими плодами.

Догляд

Паслен

Освітлення
Паслен світлолюбний, добре росте на яскравому світлі, притінення може знадобитися тільки в самі жаркі години дня влітку.

Температура
Паслен в весняно-літній період воліє температуру повітря +18-25 ° С. В осінньо-зимовий період бажано підтримувати помірно прохолодну температуру (+12-15 ° С), в цих умовах рослина довше буде плодоносити. В осінньо-зимовий період рослини чутливі до протягів, проте потребують припливу свіжого повітря.

Паслен

Вологість повітря
Паслен потребує підвищеної вологості повітря, не нижче 65%. Необхідно щодня обприскувати, можна поставити горщик з пасльоном на піддон з мокрою галькою або керамзитом. При цьому дно горщика не повинно торкатися води.

Полив
З квітня по вересень полив рясний, у міру підсихання верхнього шару субстрату. У кімнатних умовах рослина має вимушений (з жовтня по лютий) період спокою у зв’язку зі зниженою освітленістю і вологістю повітря, тому в жовтні паслен ставлять у світлу прохолодну кімнату, де намагаються підтримувати високу вологість повітря при обмеженому поливі. У лютому, коли з’являться нові паростки, полив трохи збільшують.

Паслен

Добриво
З травня по вересень паслін підгодовують раз в два тижні спеціальними рідкими добривами для квітучих кімнатних рослин, також можна використовувати добрива для томатів.

Грунт
Для пасльону землесуміш складається з дернової, листової землі і торфу, які змішують в рівних частинах.

Паслен ложноперечний

Пересадка
Пересаджують дорослі екземпляри щорічно в кінці зими-початку весни. При пересадці дорослим кімнатним видам обрізають всі пагони на 1/3-1/2 висоти.

Розмноження
Розмножують насінням, живцями.
Насіння висівають навесні, розміщуючи на поверхні грунту і закривають тонким шаром грубозернистого піску, пророщують при температурі 20-22 ° С під склом. Сходи з’являються через 14-15 днів. Після дворазової пікіровки рослини висаджують у горщики і обов’язково прищипують. Для стимулювання розгалуження молоді рослини протягом літа кілька разів обрізають.
Навесні і влітку можна розмножувати живцями, які добре вкорінюються у вологому піску або перліті, або в суміші з рівних частин торф’яної землі та піску. Після вкорінення рослини обов’язково прищипують. Для стимулювання розгалуження молоді рослини протягом літа кілька разів обрізають.

Паслен

Хвороби та шкідники
Паслен часто зазнає ущкоджень від оранжерейної попелиці та білокрилки.
Зеленуваті личинки білокрилок розселяються на нижній стороні листя, висмоктують клітинний сік і залишають цукристі виділення. На листках з’являються слабо помітні білясті або жовтуваті плями. Уражені листки скручуються, жовтіють і опадають. Якщо доторкнутися до глейкої рослини – від неї тут же злітає рій дрібних білих мошок.
Заходи боротьби: потрібно кожні три дні обприскування інсектицидами, слід оббирати уражені листя, квітки.
Попелиці досить часто вражають паслін, особливо якщо рослина винесена в сад. Вони пошкоджують листя з нижнього боку, верхівки пагонів. Пошкоджені частини знебарвлюються, листи скручуються, жовтіють і опадають.
Заходи боротьби: обприскування деррисом, фітовермом, децисом, актелликом, інта-Віром; при сильному ураженні повторити обробку.
При дуже сухому повітрі в приміщенні паслін може уражатися червоним павутинним кліщем. Кліщик поселяється на нижньому боці листя, з’являються павутинки і цяточки, які розростаються і зливаються. Рекомендується підтримувати навколо рослин високу вологість повітря, можна обробити його акарицидними засобами.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>